Telefon do rejestracji przychodni: 29 643 88 83

Okulistyka – Wady wzroku

drop cap


Wady wzroku

Wada wzroku to niezdolność oka do tworzenia właściwie zogniskowanego obrazu na plamce żółtej lub centralnej części siatkówki. Dorosły sam rozpozna, iż z jego wzrokiem dzieje się coś niedobrego. Natomiast w przypadku dzieci może nastręczać to pewnych trudności, ponieważ one same często nie uskarżają się na dolegliwości związane ze wzrokiem. Jednakże, jeżeli dziecko zaczyna trzeć oczy, pogarsza się jego sprawność fizyczna, dostaje coraz słabsze oceny w szkole, podczas czytania zakrywa jedno oko, siada blisko przed obserwowaną rzeczą, czy pojawia się u niego zez, trzeba zacząć podejrzewać wadę wzroku. Do najczęstszych wad wzroku zalicza się daleko- i krótkowzroczność oraz astygmatyzm.

Na pierwsze badanie profilaktyczne dziecka powinno się przyjść w 2 roku życia dziecka.

Aby cieszyć się dobrym wzrokiem przez długie lata należy kontrolować się okulistycznie raz w roku.

Wpadające do oka promienie świetlne są załamywane przez układ optyczny oka – rogówkę i soczewkę. Warunkiem ostrego widzenia jest skupianie promieni świetlnych na siatkówce. Takie oko nazywane jest okiem miarowym, czyli normowzrocznym.

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność, czyli miopia, występuje wówczas, gdy promienie świetlne skupiają się przed siatkówką, zamiast na niej. Układ optyczny oka jest za silny.

Nadwzroczność

Nadwzroczność, potocznie dalekowzroczność, czyli hypermetropia, występuje wówczas, gdy promienie świetlne skupiają się za siatkówką. Układ optyczny oka jest za słaby.

Astygmatyzm

Niezborność, czyli astygmatyzm, powstaje w oku z nieregularną krzywizną rogówki lub soczewki (kształtem przypominają one wycinek piłki do rugby). Promienie świetlne skupiają się w różnych punktach, co powoduje powstanie nieostrego obrazu.

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.