Telefon do rejestracji przychodni: 29 643 88 83

Iniekcja leku pod kontrolą USG

Powrót

Podawanie dostawowe leków – w chorobach stawów często najlepszym sposobem na podanie leku jest iniekcja dostawowa. Lek trafia bezpośrednio do chorego stawu, w minimalnym stopniu działając na cały organizm. Czasami iniekcje należy powtórzyć, zależy to od stopnia zaawansowania choroby. Zastrzyki dostawowe wykonywane są przez lekarza.
Punkcje pod kontrolą obrazu USG – wykorzystanie USG w czasie punkcji pozwala podać lek w miejsca trudno dostępne, położone głęboko, o małych rozmiarach. Stały podgląd wprowadzanej igły w trakcie zabiegu zapewnia bezpieczeństwo Pacjentowi, a lekarze dokładni e widzi miejsce gdzie musi podać lek.
Kiedy wykorzystujemy usg do wykonania punkcji?
– Leczenie zapaleń kaletek np. tzw torbiel dołu podkolanowego,
– zapalenie kaletki podbarkowej,
– Ewakuacja torbieli nadgarstka,
– Leczenie zapaleń pochewek ścięgnistych np. choroba deQuerweina.
Podawanie leków do stawów np. do stawu biodrowego – można oczywiście wykonać punkcję bez podglądu w usg, jednak stałe śledzenie igły w czasie zabiegu daje pewność, że lek trafił tak gdzie trzeba
Ewakuacja zwapnień ze ścięgien pod kontrolą USG – w wapniejącym zapaleniu ścięgien, które występuje w obrębie barku, w ścięgnach stożka rotatorów powstają zwapnienia, które można usunąć poprzez punkcję pod kontrolą usg, alternatywą jest artroskopia barku.