Telefon do rejestracji przychodni: 29 643 88 83

Badanie USG

Usg w projekcji A:
umożliwia pomiar struktur anatomicznych wnętrza gałki ocznej. Stosuje się do pomiaru długości gałki ocznej np. w krótkowzroczności do oceny progresji wady, do oceny głębokości komory przedniej i komory ciała szklistego oka, oraz mierzy się grubość soczewki. Innym wskazaniem jest ocena rozmiaru patologii wewnątrzgałkowych, np. guzów. Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym (po podaniu kropli znieczulających).

Usg w projekcji B:
umożliwia zobrazowanie tylnego odcinka gałki ocznej: ciała szklistego, siatkówki, tarczy n. II, naczyniówki i twardówki, nawet w przypadku braku przezierności ośrodków optycznych (zaćma dojrzała, wylewy do ciała szklistego). Pozwala zdiagnozować m.in. odwarstwienia siatkówki, wylewy do ciała szklistego, tylne odłączenie ciała szklistego, guzy i ciała obce wewnątrzgałkowe, druzy n. II, stosuje się również po operacjach siatkówki.

W prezentacji USG UBM można uzyskać ocenę struktur anatomicznych przedniego odcinka oka wraz z występującymi patologiami. Stosuje się między innymi jaskrze, zwłaszcza zamykającego się kąta, w guzach tęczówki, po zabiegu irydotomii laserowej. Badanie to wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym – kroplowym i trwa kilkanaście minut.

Pachymetria:
ma na celu pomiar grubości rogówki. Jest to badanie niezbędne do prawidłowego diagnozowania i prowadzenia pacjentów z jaskrą i przy patologiach rogówki, np. w stożku rogówki.